Οδηγίες Προστασίας από COVID-19/γρίπη (Eξεταστική Περίοδος Χειμερινού Εξαμήνου 2022-2023)

Οδηγίες Προστασίας από COVID-19/γρίπη (Eξεταστική Περίοδος Χειμ. Εξ. 2022-2023)

Λόγω της πρόσφατης επιδημιολογικής κατάστασης στη πόλη των Ιωαννίνων, η Επιτροπή COVID-19 του Πανεπιστημίου αποφάσισε όλα τα μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας να ακολουθήσουν τις εξής οδηγίες καθόλη τη διάρκεια των εξετάσεων:

1) Χρήση προστατευτικής μάσκας σε εσωτερικούς χώρους, με ισχυρή σύσταση για χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής χειρουργικής μάσκας.

2) Επαρκής αερισμός των αιθουσών διδασκαλίας, τήρηση αποστάσεων, και καλή υγιεινή χεριών.

3) Συχνή, τουλάχιστον ανά εβδομαδιαία βάση, διεξαγωγή τεστ ανίχνευσης COVID-19 ή γρίπης και ιδιαίτερα σε περιπτώσεις εμφάνισης συμπτωμάτων συμβατά με COVID-19 ή γρίπης.

4) Σε περίπτωση θετικού κρούσματος COVID-19:

• Μπορείτε να επανέλθετε σε ακαδημαϊκές δραστηριότητες με φυσική παρουσία, επτά (7) ημέρες μετά τον θετικό έλεγχο και μετά από τη διενέργεια αρνητικού ελέγχου με rapid test και εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο βελτιώνονται με πλήρη υποχώρηση του πυρετού για ένα 24ωρο χωρίς την χρήση αντιπυρετικών.
  • Για τουλάχιστον άλλες πέντε (5) ημέρες από την επάνοδο στις δια ζώσης ακαδημαϊκές δραστηριότητες, θα πρέπει να χρησιμοποιείτε υποχρεωτικά μάσκα υψηλής αναπνευστικής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλή χειρουργική μάσκα.