Σταύρος Κουλουμέντας

Ο Σταύρος Κουλουμέντας σπούδασε Φιλοσοφία και Παιδαγωγική στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και ολοκλήρωσε το διδακτορικό του στο Τμήμα Κλασικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Cambridge με θέμα την ενσωμάτωση πολιτικών και κοινωνικών εννοιών, κυρίως της δικαιοσύνης, στην πρώιμη ελληνική κοσμολογία. Έχει συμμετάσχει ως μέλος ερευνητικής ομάδας σε διεθνή διεπιστημονικά ερευνητικά προγράμματα συνολικής διάρκειας τεσσάρων ετών στο Πανεπιστήμιo Humboldt του Βερολίνου («Medicine of the Mind, Philosophy of the Body: Discourses of Health and Well-Being in the Ancient World») και στο Centre Léon Robin του Πανεπιστημίου του Παρισιού ΙV («Religions et Sociétés dans le Monde Méditerranéen: Rationalité et Religion»). Επίσης έχει πραγματοποιήσει αυτόνομη μεταδιδακτορική έρευνα σε Πανεπιστήμια των ΗΠΑ (Center for Hellenic Studies-Harvard, Texas at Austin, Cincinnati) και έχει διδάξει διάφορα μαθήματα Αρχαίας Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Humboldt του Βερολίνου, το Πανεπιστήμιο Πατρών, το Πανεπιστήμιο Κρήτης, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και το Ανοικτό Πανεπιστήμιο της Κύπρου. Τα ερευνητικά του ενδιαφέρονται καλύπτουν ευρεία ποικιλία θεμάτων που σχετίζονται με την Αρχαία Φιλοσοφία όπως η σύνθεση και η διάχυση των φιλοσοφικών κειμένων στην αρχαιότητα, η ανάδυση της έλλογης σκέψης, η κοσμολογία, ο αθεϊσμός και η διασύνδεση ανάμεσα στη φιλοσοφία και την ιατρική.

Γνωστικό αντικείμενο

Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία

Θέση

Επίκουρος Καθηγητής