Αικατερίνη Μίχου

Η Αικατερίνη Αλίκη Μίχου σπούδασε Επιστήμες της Αγωγής στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ. Έκανε τις μεταπτυχιακές της σπουδές στο Τμήμα Ψυχολογίας και Επιστημών της Αγωγής στο Πανεπιστήμιο της Γενεύης και ολοκλήρωσε τη διδακτορική της διατριβή στο Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία στο ΕΚΠΑ. Εργάστηκε για πολλά χρόνια στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, ενώ από το 2012 έως τον Ιανουάριο του 2022 ήταν Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Επιστημών της Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Μπίλκεντ στην Άγκυρα της Τουρκίας. Έχει διδάξει κυρίως σε μεταπτυχιακά προγράμματα και έχει επιβλέψει μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές. Το ερευνητικό της ενδιαφέρον αφορά στους προσωπικούς και διαπροσωπικούς παράγοντες που συμβάλλουν στη διαμόρφωση των κινήτρων των μαθητών, καθώς και στη σχέση των κινήτρων με τη μάθηση και την ψυχική ευεξία των μαθητών. Οι ερευνητικές της μελέτες είναι συνεργατικές. Έχει συνεργαστεί με διεθνώς αναγνωρισμένους ερευνητές του χώρου και έχει κερδίσει πολύτιμη γνώση από τη δουλειά μαζί τους. Συνεργάζεται επίσης με μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές με στόχο να τους προσφέρει εμπειρίες ανάπτυξης και μύησης στην έρευνα υψηλής ποιότητας. Μαζί με τους συνεργάτες της και τους φοιτητές της έχει δημοσιεύσει άρθρα σε περιοδικά υψηλής απήχησης και έχει παρουσιάσει τη δουλειά της σε σημαντικά συνέδρια του χώρου των κινήτρων και της Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας.

Γνωστικό αντικείμενο

Εκπαιδευτική Ψυχολογία

Θέση

Επίκουρη Καθηγήτρια

Ερευνητικά ενδιαφέροντα

• Προσωπικοί και διαπροσωπικοί παράγοντες διαμόρφωσης των κινήτρων των μαθητών
  • Η ποιότητα των κινήτρων των μαθητών και τα αποτελέσματά τους στη μάθηση και την ψυχική ευεξία.
  • Στρατηγικές παρακίνησης και ύφος των εκπαιδευτικών: η σχέση τους με τα κίνητρα των μαθητών και τα συμπεριφορικά, γνωστικά και συναισθηματικά τους αποτελέσματα.

Διδασκόμενα μαθήματα

Προπτυχιακά